Zastrzeż PESEL - informacja dla mieszkańców.
Od 17 listopada 2023 roku weszły w życie przepisy przewidujące możliwość zastrzeżenia numeru PESEL w specjalnym rejestrze. To usługa, która ma zapewnić zwiększenie ochrony obywateli przed nadużyciami wynikającymi z nielegalnego wykorzystania ich danych. Z usługi może skorzystać wyłącznie osoba pełnoletnia mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
W imieniu pełnoletniej osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych albo posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wniosek o zastrzeżenie lub cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL może złożyć osobiście w urzędzie gminy opiekun prawny albo kurator.
Aktualnie zastrzec swój PESEL można na dwa sposoby – w dowolnym urzędzie gminy (po zweryfikowaniu tożsamości osoby) lub przez stronę internetową mObywatel.gov.pl. Od połowy grudnia będzie można również zastrzec numer PESEL w aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie można cofnąć w każdej chwili.
Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe (np. banki) będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki.
Zastrzeżenie numeru PESEL w żaden sposób nie zablokuje obywatelowi możliwości np. rejestracji do lekarza czy załatwienia sprawy urzędowej i nie wpływa na ważność dokumentów.
W celu ochrony obywateli, numer PESEL zostaje automatycznie zastrzeżony w sytuacji, gdy aktualny dowód osobisty osoby zostanie unieważniony z powodu zgłoszenia jego utraty lub kradzieży tożsamości.
Zarówno proces zastrzeżenia, jak i cofnięcie zastrzeżenia wykonywane są bezpłatnie.
Dodatkowych informacji można uzyskać w Urzędzie Gminy (biuro numer 12) lub pod numerem telefonu: 672876939 oraz na stronie https://www.gov.pl/web/cyfryzacja-badania-i-projektowanie-mobywatel20/zastrzez-pesel
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!