Spichlerz „Wacek”, ul. Podgórna 69, Białośliwie, murowano-szachulcowy XIX/XX wiek
Spichlerz „Wacek” jest jednym z trzech spichlerzy wybudowanych w Białośliwiu pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku. Ich powstanie związane było z prężnie rozwijającym się na tym terenie rolnictwem, a szczególnie produkcją zbożową. W okresie międzywojennym „Wacek” należał do mieszkańca Nakła – o nazwisku Berwald, a po wojnie został upaństwowiony. Jest przykładem budownictwa drewnianego o konstrukcji ryglowej, ze ścianą szkieletową wypełnioną murem z cegły pełnej, stanowiącego charakterystyczny pejzaż wsi i miasteczek na Pomorzu. Dla zaboru pruskiego takie budownictwo było odpowiedzią na wysokie, obowiązkowe ubezpieczenie obiektów drewnianych. Spichlerz noszący od dziesięcioleci nazwę „Wacek” został w 1996 roku przejęty na mienie Gminy Białośliwie. Jest obiektem 4-kondygnacyjnym, z użytkowym poddaszem, posiadającym dwuspadowy dach o małym kącie spadu połaci z dużymi okapami, z usytuowanym nad kalenicą w zachodniej części drewnianym elewatorem. Powierzchnia zabudowy Spichlerza wynosi 246,90 m² , powierzchnia użytkowa - 914,80 m² , a kubatura 2.540,00 m³ . W 2013 roku obiekt został poddany rewitalizacji w efekcie czego powstała Izba Zbiorów Regionalnych Białośliwia i Doliny Środkowej Noteci. Zgromadzone tu zbiory archiwalne i regionalne przedmioty użytkowe to niezwykle cenna lekcja historii dla odwiedzających to miejsce. Unikalny klimat tego miejsca sprawia, że jest doskonałym miejscem dla różnorodnych koncertów i wystaw, które cyklicznie organizuje lokalna instytucja kultury.
Autor zdjęć: Piotr Coblewski
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wyrzyska Kolej Powiatowa
Wyrzyska Kolej Powiatowa (w przeszłości część Bydgosko-Wyrzyskich Kolei Dojazdowych) o rozstawie toru 600 mm kursuje na odcinku Białośliwie – Kocik Młyn – Pobórka (6,2 km). Każdego roku organizowany jest również Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych w Białośliwiu. Dodatkowo istnieje możliwość zamówienia przewozów specjalnych.
Operatorem infrastruktury kolei wąskotorowej jest Towarzystwo Wyrzyska Kolejka Powiatowa.
Więcej informacji: http://twkp.pl/historia/
źródło: Wyrzyska Kolej Powiatowa
Autor zdjęć: Piotr Coblewski
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Park Dworski Raczyńskich w Białośliwiu
Park Dworski Raczyńskich w Białośliwiu jest elementem dawnego zespołu dworsko-parkowo-folwarcznego, w jego skład wchodzi także dom administratora folwarku (obecnie obiekt przedszkola) oraz dom kowala i kołodzieja (obecnie dom mieszkalny). Folwark białośliwski istniał od XVI wieku i należał do dóbr właścicieli wsi. Od 1768 roku, w konsekwencji zawartego małżeństwa, wszedł on w posiadanie Kazimierza Raczyńskiego. Z chwilą pierwszego rozbioru Polski majątek znalazł się pod panowaniem pruskim i został wykupiony przez rząd z rąk dotychczasowych właścicieli -Raczyńskich, a następnie jako domena państwowa był wydzierżawiony administratorom pruskim, najczęściej zasłużonym urzędnikom i oficerom.
W Parku Dworskim Raczyńskich w Białośliwiu znajduje się skupisko zabytkowych cisów oraz potężny polodowcowy głaz narzutowy, który owiany jest lokalną legendą.
Park jest dla mieszkańców wsi Białośliwie miejscem szczególnym , stanowi prawdziwą wartość historyczną i przyrodniczą. Jest miejscem rodzinnych spacerów i wypoczynku na łonie przyrody.
W parku umiejscowiona jest kolumna upamiętniająca obchody 800-lecia, a w niej kapsuła czasu dokumentująca wszystkie wydarzenia jubileuszowe.
Autor zdjęć: Wojciech Coblewski